Psihologa ieteikumi vecākiem, kuru bērni uzsāk skolas gaitas.
10. Septembris, 2024.
Trīs ieteikumi vecākiem, lai jaunais mācību gads sagādātu vairāk prieka!
Tuvojoties jaunajam mācību gada sākumam, daudzi vecāki saskaras ar izaicinājumiem, kas saistīti ar ģimenes ikdienas ritma pārkārtošanu un emocionālo sagatavotību. Lai palīdzētu vecākiem un bērniem vieglāk pāriet no vasaras atvaļinājuma uz skolas režīmu, Klīnika DiaMed psiholoģe Zane Jankovska, dalās ar trīs būtiskiem ieteikumiem, kuri jauno mācību gadu padarīs patīkamāku.
1. Laicīgi izveidojiet rutīnu: Viens no svarīgākajiem soļiem veiksmīgai pārejai ir savlaicīga ikdienas rutīnas izveide visai ģimenei. Vecākiem ieteicams jau laicīgi sākt plānot gulētiešanas un celšanās laikus, kā arī ēdienreižu grafikus. Pakāpeniska pielāgošanās jaunajam grafikam palīdzēs mazināt stresu un radīs stabilitātes sajūtu, kas ir būtiska gan bērniem, gan vecākiem. Konsekventa rutīna veicina emocionālo stabilitāti un uzlabo koncentrēšanos gan mācībās, gan darbā.
2. Saruna ar bērniem: Svarīgi ir veikt atklātas sarunas ar bērniem par jauno mācību gadu un gaidāmajām režīma pārmaiņām. Vecākiem jāuzdod jautājumi par bērnu vēlmēm, bažām un mērķiem, lai saprastu viņu perspektīvu un sniegtu nepieciešamo atbalstu. Daloties savās sajūtās par pāreju no atvaļinājuma uz darba režīmu, vecāki var ne tikai mazināt bērnu trauksmi, bet arī labāk sagatavoties paši. Šādas sarunas palīdzēs veidot ciešākas attiecības un radīs drošības sajūtu.
3. Pašaprūpe - prioritāte: Mācību gada sākums bieži vien ir saistīts ar paaugstinātu slodzi un laika trūkumu, tāpēc vecākiem ir būtiski rūpēties arī par sevi. Pašaprūpei jābūt prioritātei, lai saglabātu emocionālo un psiholoģisko labklājību. Tas var ietvert regulāru sportošanu, vaļaspriekus vai laika atvēlēšanu atpūtai. Kad vecāki ir emocionāli līdzsvaroti un atpūtušies, viņi ir daudz labāk sagatavoti, lai atbalstītu savus bērnus un veiksmīgi pārvarētu jaunā mācību gada izaicinājumus.
Pielāgošanās jaunajam mācību gadam var būt izaicinoša, taču ar savlaicīgu plānošanu, atklātu komunikāciju un rūpēm par sevi, vecāki var nodrošināt veiksmīgu un harmonisku pāreju gan sev, gan saviem bērniem!